Programowanie

W dzisiejszych czasach komputery są wszechobecne. Ich przydatność zależy od zainstalowanego w nich oprogramowania.
Tutaj skupiam się głównie na tworzeniu różnego rodzaju oprogramowania. Na przykład są to aplikacje internetowe lub do komputerowego sterowania różnymi urządzeniami.

Poniżej masz wybór różnych tematów.


Elektronika

Elektronika to dziedzina technologii wykorzystująca wiedzę z zakresu fizyki w celu projektowania, budowy i rozwoju urządzeń elektrycznych. Bez elektroniki nie byłoby dziś komputerów. Obecnie wszystkie urządzenia, zarówno te w robotyce, jak i te sterowane przez komputery, są urządzeniami elektronicznymi. Dlatego powinniśmy znać podstawy elektroniki, ponieważ będzie to pomocne w różnych projektach.


Robotyka

Robotyka to interdyscyplinarna dziedzina informatyki i inżynierii, w której często wykorzystujemy bardzo wyrafinowane precyzyjne mechanizmy sterowane przez systemy komputerowe z bardzo dopracowanym oprogramowaniem. To dziedzina dla bardzo doświadczonych zespołów profesjonalistów. Efekty ich pracy widać wszędzie. Roboty są na liniach produkcyjnych w fabrykach, są wykorzystywane w medycynie do zabiegów chirurgicznych, są też wykorzystywane w inteligentnych domach i tak dalej.

Nie brakuje jednak hobbystów, którzy lubią budować różnego rodzaju pojazdy sterowane elektronicznie, jeżdżące, pływające lub latające. Chyba każdy z nas bawił się kolejką elektryczną, zdalnie sterowanym samochodem, a może latającym dronem. Być może korzystaliście z gotowych zabawek, a może budowaliście je np. z klocków LEGO. To właśnie można nazwać „robotyką hobbystyczną” lub „małą robotyką”.

Robotyka hobbystyczna to coś, co zaczynasz jako amator, gdzie wykorzystujesz proste mechanizmy, nieskomplikowaną elektronikę i kompaktowe systemy komputerowe opracowane do takich zastosowań. Możesz skupić się na budowie tych mechanizmów, elektronice lub programowaniu, zależy co lubisz.

Tutaj zamierzam poruszać różne tematy, niektóre będą przydatne dla hobbystów, ale kilka z nich będzie wprowadzeniem do zagadnień robotyki profesjonalnej.


Fizyka

Fizyka jest podstawową nauką przyrodniczą. Jej celem jest odkrycie podstawowych praw natury, które mogą wyjaśnić wszelkie zjawiska związane z materią, ruchem i energią. Fizyka jest nauką przyrodniczą, która obejmuje badanie przyrody w celu zrozumienia, jak zachowuje się wszechświat. Nie będę tłumaczył znaczenia fizyki, wszyscy dobrze wiemy, że ta dyscyplina nauki jest podstawą wszystkich dziedzin nauki i techniki.
Mamy wiele różnych gałęzi fizyki. Można je podzielić na fizykę klasyczną i współczesną. Bez fizyki ciała stałego nie byłoby półprzewodników, a tym samym komputerów. Coraz więcej mówi się o komputerach kwantowych. Są to komputery wykorzystujące zjawiska mechaniki kwantowej (jest to jedna z gałęzi współczesnej fizyki).

Czy i kiedy programiści mogą czasem potrzebować wiedzy z zakresu fizyki?
Odpowiedź jest prosta. Na przykład, gdy chcą tworzyć kolorowe grafiki w swoich aplikacjach. Dobrze jest wtedy rozumieć, jak powstają różne kolory.
Prawie zawsze, jeśli chcesz zrozumieć, jak coś działa, będziesz musiał skorzystać z pewnej wiedzy z zakresu fizyki. Myślę, że dałem ci wystarczająco dużo powodów, aby pouczyć się trochę fizyki.

Ta witryna nie jest podręcznikiem do fizyki.
To nie jest strona poświęcona dogłębnemu studiowaniu fizyki. Jest tylko trochę treści i oprogramowania, które pomogą Ci nauczyć się niektórych praw fizyki. Treści prezentowane w tym dziale przydały mi się na zajęciach z informatyki i elektroniki. Także kiedy uczę robotyki, muszę brać pod uwagę pewne aspekty kinematyki, a to jest też fizyka.
Czasami pomagam komuś w nauce fizyki i wtedy inspiruje mnie to do tworzenia symulacji komputerowych lub innych aplikacji ilustrujących proste zjawiska fizyczne. Pomyślałem, że zamiast gubić je gdzieś, mogłbym umieszczać je tutaj.


Gadżety i Widżety

Kiedy tworzę tutaj wirtualne gadżety, zazwyczaj myślę o jakichś realnych urządzeniach technicznych, które są powszechnie stosowane w praktyce, albo takich, o których wiemy tylko, że istnieją i nigdy ich nie mieliśmy. Na przykład, gdy chcemy opracować aplikację do zdalnego sterowania, potrzebujemy urządzenia, którym będziemy w ten sposób sterować. Nie chcemy jednak tracić czasu na budowanie takiego urządzenia i nie chcemy wydawać pieniędzy na jego zakup. W końcu możemy zamiast tego użyć wirtualnego sprzętu, może właśnie mojego.

Gadżet nie musi być urządzeniem mechanicznym ani elektronicznym. Różne aplikacje traktuję też jako gadżety, mogą być różnymi przydatnymi narzędziami do pracy, rozrywki czy zabawy. Może to być jakiś kalkulator, widżet lub oprogramowanie, które ma określony cel i zastosowanie.

Zamiast zastanawiać się, czym jest gadżet, może powinienem tak napisać, w tej części umieściłem wszystko, co nie mieści się w tytułach pozostałych działów.


O mnie

Jestem aktywny w różnych projektach. W związku z tym moje strony internetowe mogą mieć różne logotypy, na przykład takie jak te poniżej.

Polish
Polish
Polish
Moje osobiste logo
Uniwersytet Łódzki
NOE Enterprise

Urodziłem się zaledwie kilka lat po stworzeniu pierwszego na świecie komputera. To był ENIAC i pomyśleć, że nie zawierał on żadnych układów scalonych ani tranzystorów. Wychowałem się z komputerami, moja młodość to młodość komputerów, one są ze mną nieustannie.

Jestem doktorem fizyki, ale zawsze bardziej interesowała mnie technika sterowania komputerowego w eksperymentach fizycznych niż teorie fizyczne.

My passion

Tak jest do dziś, moją pasją jest komputerowe sterowanie różnymi urządzeniami. Próbowałem też zastosować te techniki w robotyce.

Lubię dzielić się tą pasją z innymi. Robię to w laboratoriach akademickich, na wykładach i tutaj w Internecie. Swoją pasją chciałbym zarazić również początkujących informatyków. To dla nich opracowuję różne tutoriale i buduję urządzenia elektroniczne oraz pokazuję jak stworzyć oprogramowanie do ich sterowania. Sterowanie komputerowe wymaga znajomości programowania komputerów, ale także elektroniki. Oczywiście przydają się też inne umiejętności techniczne, a także przynajmniej podstawy fizyki. Aby ułatwić wejście w świat elektroniki, przygotowałem laboratorium online, w którym można poeksperymentować z prostymi urządzeniami elektronicznymi.
Czy to wszystko jest przydatne? Oceń to sam.